Divan \\Türkçe Rapin Ortakları//
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Divan \\Türkçe Rapin Ortakları//

Ankara Keçiören hiphop tayfası-Ankara hiphop tayfası

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Darp Diyor'ki : Sende Görmedinmi ! (Röpörtaj)

YazarMesaj
cansiz
Admin
cansiz

Darp Diyor'ki : Sende Görmedinmi ! (Röpörtaj) Empty
MesajKonu: Darp Diyor'ki : Sende Görmedinmi ! (Röpörtaj)   Darp Diyor'ki : Sende Görmedinmi ! (Röpörtaj) EmptyÇarş. Mart 12, 2008 11:58 am

Merhabalar Öncelikle Röpörtajımızı Kabul Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Asıl Biz Teşekkür Ederiz. Bizimle Röportaj Yapmak İstediğiniz İçin.. Uzun Zamandır Bir Siteyle Röportaj Yapmamıştık…

Darp Ertu Ve Buğra Milat’tan Oluşan Bir Grup Peki Darp Nedir ? Ne Demektir ?

Darp'ın Anlamı,Karşımızdakine Zarar Vermek.Karşımızdaki Herkes Olabilir.Battle Olsun,Sosyal Olarak Eleştirdiklerimiz Olsun.Biz Hepsine Darp Ediyoruz.Solo Albümlere Nazaran Darp Albümleri Daha Çok Sert Parçalardan Oluşmakta.Bu Yüzden Gurubumuzun Adı,Darp.

Ertu Ve Buğra Milat ; Ne Kadar Süredir Berabersiniz.Tanışmanız Ne Kadarlık Bir Zamanı Buluyor.Önceleri Tek Çalışıyordunuz..O Zamandan Bu Zaman Ne Değişti Darp’ta ?

Tanışmamız İnternet Ortamında Oldu.2004 Senediydi.Ben Müzikler,Altyapılar Yapıyordum.Bir Admin Arkadaşımız; “Biri Var Onlarda Amatör Bir Şeyler Yapıyor Demişti.Sonuç Olarak Tanıştık.Grup Kurma Kararı Aldık.Sonra Görüştük,Tanıştık.Birbirimize Uygun Kişilikler Olduğumuzu Anladık,Arkadaş Olduk,Kanka Olduk,Şimdi De Öz Kardeş Gibiyiz. Evet Önceden Tek Çalışıyorduk.Buğra İle Kanun(Cinayet) Beraber Çalışıyorlardı.Ben Tek Başıma Çalışıyordum.Yani Amatörün De Amatörüydü O Zaman.Bir Bilgisayar Mikrofonu İle Ses Kaydedicisini Açıp Vcd’den De Beat İ Son Ses Açıp Tek Nefeste Parçayı Yapıyorduk.Mix Yok,Back Vocal Yok.Programları Kimseden Öğrenmedim.Bana Kimse Beat Şöyle Yapılır Gel Göstereyim Vs. Dememiştir.Herşeyi Kendi Azmimizle Yaptık. 2004’ten 2007’ye Profesyonel Olarak Gelişim Gösterdik.Altyapılarımız,Vocaller,Parça Mixleri,Ritm Kulağı,Kompozisyon Vs. Olarak Çok Geliştiğimize İnanıyoruz.

“ Sende Görmedinmi ” Adında Bir Albüm Çıkardınız..O Albümden Bir Parça Olan 3.Döngü İsimli Parça Bir Çok Kişinin Dikkatini Çekti..Çünkü Düş Sokağı Sakinleri’nin ” Sevdan Bir Ateş Oldu “ Şarkısına Cover Yaptınız Özellikle Nakarat Kısmı Düş Sokağı Sakinleri İle Beraber Söylüyorsunuz..Bu Parça Hakkında Ne Diyeceksiniz.

Ertu : Aslında Bu Parçanın 2005 Yılında Bir Geçmişi Vardır.Bir Beatmaker Arkadaşımız Bana Kısa Bir Deneme Beat Attı.Sample “Sevdan Bir Ateş”’Ten Alınmıştı.Ama Ritmler Sample’ı Yiyordu.Bpm Sorunu Vardı Beatte.Ben Düş Sokağı Sakinleri’nin Sevdan Bir Ateş Parçasını Buldum.Tekrar Sample Aldım,Düzenledim Ve Altyapıyı Oluşturdum.Yeni Yapacağımız Darp Albümünde Kullanmak Geldi Aklıma.Fakat Buğra Nedenini Anlamadığım Bir Direnişle Bu Parçayı Yapmayalım Dedi.Ama Başarılı Olamadı Tabi.Parça Cover Oldu. Yani Dinlediğimiz Cover Larda Parçanın Nakaratına Orijinal Parçadan Sample Alıyorlar.Ama Ben Sesime Güveniyorum Ve Nakaratı Da Kendim Okudum.Çünkü Rap Yapmadan Önce Benim Değişik Müzik Tarzlarında Çalışmalarım Olmuştu.Müzik Bilgimde Nota Bilgim De Var.Çoğu Dinleyicimiz Parçayı Dinlerken Ağlıyorlarmış.Bizde Ağladık.
Bugra Milat:Ben Başta Şarkının Yapılmasına Karşıydım.Ertu'nun Israrıyla Yaptık Parçayı.İyi Ki Yapmışız.Gülümseme

“ Sende Görmedinmi “ Albümünden Beklentileriniz Nelerdi..Umduğunuzu Buldunuzmu Yoksa Albümlerinizin Arasına Koyduğunuz Bir Albümü Oldu Yada Şöyle Diyelim Bu Albümün Diğerlerinden Farkı Ne ?

Sende Göremedin Mi Albümü Bu Ana Kadar Yaptığımız En İyi Çalışmaydı.Beraber Çalıştığımız İnsanlar Olsun,Beat.Ler Olsun,Sözler Olsun.Herşeyi İçimize Sindirerek Yaptık.Memnunuzda.Bu Albümün Farklı Bi Yeri Var Tabi Ki Diğer Albümlerimize Nazaran.Bizim İçin Büyük Bir Adımdı Bu Albüm.Daha Geniş Kitlelere Duyulduğumuzu Gördük.Bu Da Bizi Mutlu Ettik Tabiki.

Ertu :Açıkçası Kaç Senedir Rap Yapmak Asıl Önemli Kuram Değil.Ne Var Ki Zaten 3 Senedir Rap Yapıyorum.Ben Rapi Başlı Başına Fazla Sevmiyorum.Çoğu Kişi İnanmaz Şimdi Güler Geçer Ama Ben İlkokul 1’de Kayıt Almıştım.Babam Bir Gün Elinde Bişey Eve Geldi.Kabından Çıkardı.”O Ne Baba” Dedim.Mikrofon Muş Meğersem.Bizim Çif Kaset Çalarlı Teybimiz Vardı O Zamanlar.Boş Kasete Sesimi Kaydediyordum.Bazen Enstrumantel Ler Oluyordu Bi Kaset Bölümünden Onu Çalıyordum.Diğer Tarafa Da Boş Kaseti Takıp, Parça Okuyordum.Herneyse Gülümseme Overground Olmak Zor Mu ? Zor.Yani Şirketler Türkçe Rap E Pek İyimser,Olumlu Yönde Bakmıyor.Ama Bir Sözüm Vardır.” Rap Benim Tatlımdır…” Çünkü Ben 24 Saat Rape Kendimi Vermiş Birisi Değilim.Hani Derler Ya ; “Benim Hayatım Rap” Diye. Onu Diyenlere İnanmayın Siz.. Hatta Bazı Ağabeylerimiz Sapıtıp “Hayatımın 30 Saati Rap’le Geçiyor” Demiştir. 30 Saat Uygulaması Yok Zaten.Ben “Jazz,Blue,Smooth,Rock “Vs. Tarzda Müzikler Dinlerim.Dinlediğim Bu Müzikleri İse Rapimde Kullanırım.Yani Şu Ortaya Çıkıyor. Yemek Olarak O Saydığım Müzikleri Yiyorum.Tatlı Olarak Ta Rapi Benimsiyor Ve Üretiyorum. Mesela Bakın,Bir Rock Parçasında Bir Rap Vocal Girince Çok Hoşunuza Gidiyor Değimli. İşte Bu Tür Şeyler Şirketlerin Daha Çok Hoşuna Gidiyor Herkes Gibi. Sonuç Olarak Buradan Şu Çıkartılıyor. Şirketler Başlı Başına Rap’e Önemsiz Gözüyle Bakıyorlar.

Bu Sorumuz Buğra Milat’a İlk Albümün 2005 Yılında İtirazname Adında Çıkardın..Yeni Bir Albüm Projen Varmı Bilmiyoruz Ama Solo Olarak Bir Albüm Yapacakmısın Yada Şu Ana Kadarki Albümlerinden Bir Toplama Albüm Olabilirmi ?
Buğra Milat : Yeni Bir Albüm Projem Var.3.Solom Olan Larapname'yi Ben 6 Ay Önce Bitirdim Fakat Bir Türlü Kıyıpta Veremedim İnternete.Bu Albüme Birkaç Feat. Ekleyip Çok Yakın Zaman Dinleyicelerin Huzuruna Sunacağım Allahın İzniyle.

Bu Sorumuz Ertu’ya İlk Albümün 2006 (Mart) Yılında “Menfaatler Ve Ötesi” (Double Cd ) Adında Çıkardın..Yeni Bir Albüm Projen Varmı Bilmiyoruz Ama Solo Olarak Bir Albüm Yapacakmısın Yada Şu Ana Kadarki Albümlerinden Bir Toplama Albüm Olabilirmi ?
Ertu: Benim İlk Albümüm Çok Uzun Sürede Gerçekleşti. Kimse Tarafından Bilinmez Ama. Darp – Yalan Dolmuş Gerçeklere Albümü Bittikten Sonra,Buğra’nın İtirazname Albümünü Yapmaya Başladık. Bu Sırada Bende Hafiften Solo Albüm İçin Parçalar Yapıyordum. 1,5 Senede Tamamlandı Albüm. Ve 2005 – Haziran’da Başlanıp – 2006 (Mart) Ta Bitti. Güzel Parçalar Vardı Aralarında.Kimsede Yok O Albüm O Yüzden Beni Fazla Kişi Tanımaz.Acaba O Eski Parçalardan Bir Snippet Vs. Gibi Bir Şey Yayınlatsam Mı Diye ? Hayırlısı. Yeni Bir Solo Albüm Yapıyorum Şu An. Adı “Yalnızlık Ritmleri” Bitti Gibi.Az Kaldı.

“ Büyük Şehir “ Ve “Senden Önce” İsimli Parçalara Solo Olarak Klip Çektiniz.Çekimler Ne Kadar Zamanınızı Aldı.Nasıl Bir Klip Oldu Sizce ? Gelen Yorumlar Güzeldi.Birde Sizin Ağzından Duyalım !

Buğra Milat : Büyük Şehir İsimli Parçanın Kayıdı Sefalet Records Ta Alındı.Radyasyon,Ertu Ve Ben Şarkıya Klip Çekelim Dedik Bi Akşam Ve Radyasyon Sağolsun Klibin Çekiminden,Montajına Herşeyini Üstlendi Ve Yaptı.Klibi 1-1,5 Ay İçinde Tamamladık.Bence Underground Bir Klip Olarak Güzel Oldu.Gelen Yorumlar Çok Güzeldi.Hem Şarkı Hem Klip Adına Olumlu Tepkiler Aldım.İnşallah Daha İyilerini De Yaparız. Burdan Kardeşim Gibi Sevdiğim Adam Trajedi Gurubundan Radyasyona Tekrar Teşekkür Ederim Bu Klip İçin. İnşallah Daha İyilerini Yaparız.

Ertu:Senden Önce Parçasını Yaptığımda Çok Beğendik. İlk Olarak Buğra’nın Klip Çekilmişti.Ben Radyasyon’a Baktım. O An Gözlerimizle Sanki Anlamıştık Birbirimizi.Senaryo Olsun,Nerelerde Çekilecek O Olsun.Siyah Beyaz Olması Vs. Underground Kalitesinde Bakında Gerçekten Göze Hoş Bir Klip Oldu. Şarkı Yı Çok Beğendiler Dinleyicilerimiz.Gene Ağlayanlar Olmuş. Trajedi Bize Kimsenin Yapmadığı Şeyler Yaptı.Kapısını Açtı.Bir Ekmeği Bölüştük,Aynı Kaptan Yemek Yedik.Burdan Hem Radyasyon’a Hemde Karaçalı’ya Kucak Dolusu Sevgilerimi Gönderiyorum.Öz Kardeş Gibi Görüyoruz Birbirimizi..

Darp Olarak Yeni Albüm Varmı ? Varsa Ne Zaman ? Hazırlıklar Başladımı ? Kimlerle Çalışıyorsunuz ?

Darp Olarak Yeni Albüm Yapmayı Şu An Yapmayı Düşünmüyoruz.Sanırım Gene Haziran-Temmuz Gibi Yeni Bir Albüm Çıkarabiliriz.Çünkü Daha Arada Solo Larımız Var Daha Çıkarmadık Onları. Parçalar Biraz Dillerde Paslansın Sonrasında Her Şey İçimize Sine Sine Yapılacaktır Zaten.

Tekrar Teşekkür Ederiz Röpörtaj İçin..Son Olarak Eklemek İstedikleriniz ?

Rica Ederim Ben Tekrar Teşekkür Ederim. Benim İçimde Çok Şey Var Açıkçası.Kimse Mutlu Değil.Bakıyorum Çevreme Herkesde Bir Mutsuzluk Var.Açıkçası Bunun Nedeninide Anlamış Değilim.Sanırım Etki Olarak Maddi Sorunlar Var.Ayriyeten Ortam Hakkında Söylemek İstediklerim Var; Herkeslerde Bir Trip Almış Başını Gidiyor.Kendi Cürümünü Kendi Aklında Büyütüp Bir Böbürlenme İle Çevresindekilere Bunu Hissettiren Arkadaşlarımız Var.Yani Amaçları Yok Bu Kişilerin.İnsanlık Denen Şeyden Uzaklaşmış Kişiler Bunlar.Sahte Bir Dünyada Yaşıyorlar Sanki. Davranışları Çok Yapmacık,Acınacak Hallerde Olduklarını Bilmiyorlar.İnşallah Kendilerine Gelip Toparlanırlar.Benim Ağabeylerim,Kardeşlerim,Kankalarım Var. Bunlar Bana Rap Ortamında Yetiyor. Ben Rap Muhabbetinden Sıkılıyorum.Böyle Bir Odaya Dolup Sadece Rap Hakkında Konuşan Ortamlardan Da Kaçıyorum.Çünkü Hep Aynı Yerde Sayıyorlar. Bu Dinleyicilere De Sıçradı. Rapper Arkadaşlarımızdan Tripli Şekilde Hareketler Gören Dinleyiciler Bir Zaman Sonra Aynı Hareketleri Kendilerinde Buluyorlar.Onlar Aynı Davranışları Yapıyorlar. Açıkçası Söylicem “Oru*pu Bir Ortamda Ve Yerinde Saymaktan Hayatları Monotonlaşmış Kişileri Görmekten Bıktım.Rap Underground’da Özgürdür.Buradan Selam Yollamak İstediğim Trajedi ( Radyasyon & Karaçalı ) ,İhtilal, Dj Murad, Beyazmayın, Rahdan, Ram, İntikam Ateşi,Singaf,Design Man Of Müfreze,Rapozof,Kurşun,Narkoz A.K.A. Stanley,Drainoff,Yunus Emre,Frekans,Kerim,Sir Mc,Playa,Bela & Snow,U.L.A.Ş. ,Mirza,Patron,Şehinşah,Saian,Mic Neşter,Medusa,İtaat,Esin,Fieber,Cevap,Nimbus,Kazem,İlkatak,Alkanzi,Despo,Sansar,Da-Poet,Mt,Mozole Mirach,Savlet,Metan,Mehmet Kerim (Kmk),Sürveyan,Raziel,Ak-Rap

Cin Seddi, Ali Seval, Varis, Sinem, Murat, Gökalp Gültekin, Cta, Burak.Arslan Ve Yeniçeri Ailesi,Fatih Abi,Fuat Ergin,Murat Gemlik,Erdinç Çiğdem,Kadir Aktürk,Ertan Emek Usta.Türkçe Rap’e Katkısı Olan Herkese Sevgiler Saygılar[/b]
http://www.rapdivan.com

Darp Diyor'ki : Sende Görmedinmi ! (Röpörtaj)
1 sayfadaki 1 sayfası